Praca w domu. Jak zarabiać w czasie kwarantanny [2021]

Czy kwarantanna całkowicie wyeliminowała Cię z rynku pracy? Zastanawiasz się, czy jest jakiś sposób, aby zarobić parę groszy? A może szukasz możliwości na zmianę branży? Praca w domu brzmi zachęcająco, ale jak wycisnąć z tego pieniądze, co z podatkami i co mogę robić, aby ktoś mi za to zapłacił? Zobacz, jak możesz zarobić w czasie kwarantanny.

Spis treści:

Od czego zacząć pracę w domu?

Pracę w domu warto zacząć od dobrego rozeznania rynku i samego siebie. Musisz uświadomić sobie, co potrafisz lub czego możesz się w miarę szybko nauczyć i sprawdzić, czy rynek tego potrzebuje. Zrobiłeś już bardzo duży krok w tym kierunku, czytając ten artykuł. Znajdziesz tutaj mnóstwo informacji, których zebranie zajęłoby wielu ludziom sporo czasu.

Uświadomienie sobie własnych kompetencji u niektórych osób bywa trudne. Znacznie łatwiej jest przyjrzeć się różnym możliwościom i ocenić, czy to coś dla mnie. W tym artykule przedstawię Ci sporo możliwości, które uważam za godne uwagi i godne zrealizowania.

Warto także zadbać o odpowiednie środowisko pracy, w końcu organizacja pracy w domu wpływa na Twoją efektywność, a w konsekwencji – na Twoje zarobki.

Pracę musisz zdobyć albo zrobić

Oferty pracy i zapotrzebowanie na Twój czas wciąż istnieje. Może znajdują się gdzieś, gdzie do tej pory nie szukałeś możliwości zarobku. Może potrzebne są umiejętności, których do tej pory nie brałeś pod uwagę? Pomyśl, w jakich sektorach w czasie koronawirusa może istnieć zapotrzebowanie na dodatkową parę rąk. Może nie musisz koniecznie szukać nowego etatu? Może masz szansę właśnie teraz zacząć zarabiać na swoich umiejętnościach?

uśmiechnięta hipsterka i plama farby praca w domu

Photo by Hannah Busing on Unsplash

W jakich branżach warto szukać zatrudnienia

Prawie każda branża została w jakimś stopniu dotknięta koronawirusem. Nie ma takich miejsc, które przyjmą do pracy każdego, jak leci. Można jednak poszukać możliwości sprzedaży swojego czasu w branżach, które ucierpiały najmniej.

Finanse – jeśli masz głowę do liczb, to uderzaj tutaj

Możesz pochwalić się doświadczeniem w księgowości? Próbuj swoich sił w firmach zajmujących się rachunkowością. Pamiętaj, że firmy, które właśnie teraz przenoszą się do internetu potrzebują dodatkowych usług z tej branży.

IT – nowe technologie to także branża potrzebująca teraz rąk do pracy

Firmy, które rozpoczynają sprzedaż online, budują nową technologię albo nowy sposób świadczenia usług będą potrzebować wsparcia. Jeśli nie jesteś programistą, to nie znaczy, że nie znajdziesz zatrudnienia w tej branży. Przeciwnie. Bardzo istotną rolę zaczną pełnić tutaj osoby zajmujące się komunikacją na linii klient–specjalista. Pomyśl więc o obsłudze klienta i zarządzaniu projektami w tej branży.

Uroda i higiena – potrzebne środki do walki z koronawirusem

Wciąż istnieje duże zapotrzebawanie na środki higieny osobistej oraz dezynfekcji. Niektóre firmy, zajmujące się produkcją kosmetyków, otwierają nowe linie produkcyjne, w których wytwarzają środki potrzebne do walki z koronawirusem.

Organizacje charytatywne i zrzutkizm 2020

Pomimo problemów gospodarczych, ostatnie wydarzenia pokazały, że Polacy chcą i potrafią pomagać. Niektórzy publicyści żartują, że w 2020 roku skończył się w Polsce kapitalizm, a zaczął się zrzutkizm. Coś w tym jest, bo na pewno sam obserwujesz coraz to nowe zbiórki. Zorganizowanie i skuteczne przeprowadzenie takiej zrzutki wymaga sporego zaangażowania. Może masz w sobie żyłkę fundraisera i jesteś w stanie pozyskać kapitał dla jakiejś organizacji? Niektórzy fundraiserzy rozliczają się na zasadzie prowizji. Pomyśl o tym.

Dochodowa praca w domu – znajdź pomysł na siebie

Oczywiście nie musisz za wszelką cenę szukać nowego etatu. Może dla Ciebie to szansa do rozpoczęcia zupełnie nowej kariery zawodowej?

Stare chińskie przysłowie mówi:

Gdy wieją wichry zmian, jedni budują mury, inni budują wiatraki.

Możesz spróbować swoich sił jako freelancer, a jeśli czujesz, że masz naprawdę dobry pomysł, to możesz nawet odpalić biznes na całego!

Podkreślam, że nie chodzi o to, aby próbować zarobić na koronawirusie, bo to skrajnie podłe. Chodzi o to, że teraz masz więcej czasu i być może, to paradoksalnie najlepszy moment do spróbowania czegoś nowego. Praca w domu, której do tej pory nie brałeś pod uwagę, może być początkiem najlepszego projektu zawodowego w twoim życiu.

Albo teraz, albo nigdy

Podobno w życiu żałuje się bardziej rzeczy, których się nie zrobiło niż rzeczy, które się zrobiło.

Jeśli zastanawiałeś się od jakiegoś czasu nad założeniem działalności freelancerskiej, ale nie było czasu, żeby o tym pomyśleć, bo praca na etacie pochłaniała Cię w zupełności, to teraz masz szansę postawić krok w tym kierunku. Jeśli przebywasz aktualnie w domu, to raczej już nigdy nie będzie miał więcej czasu, aby stać się freelancerem lub zacząć budować działalność gospodarczą. Czas jest Twoim największym kapitałem. Możesz go mądrze wykorzystać, albo spektakularnie zmarnować. Pomyśl, że za 20 lat będziesz sobie wdzięczny za to, że w czasach kwarantanny podjąłeś wyzwanie i zorganizowałeś sobie pracę w domu.

mężczyzna oblicza ile zarobi na pracy w domu

Photo by ConvertKit on Unsplash, zmodyfikowane przez tworzeto.pl

Ile można zarobić, zaczynając pracę w domu?

Nie ma górnej granicy, ale na początku nie należy oczekiwać wielkich zarobków. Lepiej się miło zaskoczyć niż boleśnie rozczarować. Być może twoje zarobki w pierwszym miesiącu nie przekroczą nawet 1000 złotych, ale głowa do góry, w końcu twoje koszty też są niższe. Nie musisz płacić za komunikację miejską lub auto. Gdy nie jesz na mieście, to także możesz trochę zaoszczędzić, może nie będziesz potrzebować przez jakiś czas tak dużo wyjściowych ubrań? Jeśli zastanawiasz się nad inwestycją w siebie, to możesz poszukać oszczędności, na które pozwala praca w domu.

Po 2–3 miesiącach możesz już spokojnie wejść na poziom przeciętnych dochodów w Polsce. Oczywiście Twoje zyski poszybują w górę szybciej i wyżej jeśli będziesz inwestował w swój rozwój. Śledź “Tworzę to”, a zdobędziesz mnóstwo przydatnych informacji i porad prosto od osób, które zajmują się tym od wielu lat i odnoszą w tym zakresie sukcesy.

Lista ciekawych pomysłów na pracę w domu

Specjalista social media

Nowe pokolenie to praktycznie naturalni wyjadacze social media. Dzisiejszy dwudziestolatek potrafi zrobić porządną strategię na Instagram, nie zdając sobie nawet z tego sprawy. No i właśnie to jest przewaga i konkretna umiejętność, którą można wykorzystać do zarabiania w domu. Sprawdź, czy nie masz jakiegoś sklepu na swoim osiedlu? Skontaktuj się z właścicielem i zaproponuj mu, że zorganizujesz mu pomoc w sprzedaży online. Nie musicie nawet budować sklepu internetowego. Wystarczy, że będziesz zbierać zamówienia przez Facebooka i zrobisz kilka akcji reklamowych. W ten sposób możesz nawet uratować jakiś biznes i zdobyć nowe doświadczenie w marketingu.

Dam Ci jeszcze jedną radę: jeśli przypuszczasz, że Twój potencjalny zleceniodawca może nie ogarniać Facebooka, to nie mów mu, że możesz być jego specjalistą social media. Wytłumacz mu spokojnie, że inne sklepy zbierają zamówienia przez internet i pokaż mu, że Ty wiesz jak to zrobić.

Copywriter – tony nowych produktów czekają na Twoje teksty

Każdy nowy sklep internetowy potrzebuje opisów do swoich produktów. Muszą być zgodne z wymaganiami SEO (search engine optimalization) oraz chwytliwe i merytoryczne. Nie jest to łatwe zadanie, ale można się tego nauczyć. Oczywiście taką pracę możesz wykonywać w domu.

Sklepy internetowe i inne portale potrzebują także tekstów na stronę WWW i na bloga – to właśnie zadanie dla copywritera.

Streamer może zarabiać na pracy w domu

Jeśli wydaje ci się, że streaming i zarabianie na transmisjach online jest zarezerwowane dla jakichś nadzwyczajnych talentów, to pamiętaj, że ci streamerzy byli kiedyś tam, gdzie Ty jesteś teraz.

Żeby ułatwić Ci sprawę i oszczędzić dziesiątek, albo i setek, zmarnowanych godzin, dam Ci kilka złotych wskazówek.

a) Przygotuj sobie formaty. Ludzie nie będą Ci wpłacać ot tak. Spróbuj przygotwać dla nich naprawdę ciekawą treść, za którą będą chcieli Cię nagrodzić.

b) Jeśli zaczynasz, skorzystaj z gotowych aplikacji do donejtów: tipeo.pl rozwiązuje problem zbierania wpłat. Możesz rozważyć jeszcze donejty.pl i tipanddonation. Do streamowania przyda Ci się także aplikacja OBS.

Tipeo możesz sobie zamieścić na stronie tak, jak my:

Lub wkleić zwykły link, jak na przykład ten: link do tipeo.pl

c) Pamiętaj, że nawet jeśli na początku Ci nie wychodzi, masz mnóstwo czasu na testowanie. Przy założeniu, że pracujesz po 8 godzin dziennie, jest 240 godzin roboczych w miesiącu do wykorzystania. W takim czasie naprawdę można zrobić coś ciekawego.

Praca w domu jako wirtualna asystentka

Albo wirtualny asystent. Wiele osób potrzebuje tak zwanej prawej ręki. Wirtualna asystentka spełnia doskonale takie zadanie. Zajmuje się obsługą poczty mailowej, telefonu firmowego, uzupełnia kalendarz, ogarnia faktury, często prowadzi bloga firmowego lub social media. W zasadzie robi wszystkiego po trochu. W zależności od potrzeb zleceniodawcy.

Wyobraź sobie, że jesteś prezesem dużej firmy. Cały czas masz spotkania (na przykład online) i odbierasz telefon za telefonem. Kiedy znaleźć czas na odpisywanie na setki maili, pamiętanie o kalendarzu czy wrzucaniu regularnie postów na Facebooka? Od tego właśnie jest wirtualna asystentka.

Grafik – narysuj, zaprojektuj, zilustruj

Gdyby ktoś zapytał mnie, jaka praca w domu jest moim zdaniem najpopularniejsza, to grafik byłby w czołówce. Być może masz plastyczny talent, który czekał w ukryciu na objawienie? Oczywiście będziesz potrzebował trochę wprawy. Warto zrobić kilka kursów z projektowania graficznego i wykonać parę zleceń dla znajomych w barterze. Musisz poczuć rynek, aby zrozumieć jakie jest aktualnie zapotrzebowanie. Może lepiej odnajdziesz się w ilustrowaniu książek, ebooków lub gier planszowych? Może okażesz się świetnym digital painterem, a może najlepiej poczujesz projektowanie logo lub stron internetowych. Opcji jest sporo, a zlecenia można pozyskiwać z portali lub za pomocą networkingu.

E-nauczyciel – praca w domu dla edukatorów

Być może specjalizujesz się w jakimś języku, jesteś urodzonym matematykiem lub znasz się na muzyce? Masz więc szansę na karierę e-nauczyciela. Możesz dawać korepetycje uczniom albo uczyć innych swojej umiejętności. Branża e-learningowa aktualnie przeżywa rozkwit i osoby, które potrafią skutecznie przekazać wiedzę online będą potrzebne. Możesz tworzyć własne kursy wideo, albo umawiać się na sesje live. Opcji jest sporo.

Doradca, mentor, psycholog, coach

Wszystkie usługi związane z udzielaniem wsparcia to potencjalna praca w domu. Wystarczy laptop lub smartfon i internet. Być może niektórym wydaje się, że takie branże wymagają bezpośredniego kontaktu. Nie jest to jednak prawda. W niektórych nurtach psychoterapii kontakt fizyczny (na przykład uścisk dłoni) jest niewskazany. Sytuacja rozmowy online może mieć nawet swoje zalety. W końcu nasz rozmówca znajduje się w komfortowym i bezpiecznym środowisku – swoim domu, a to w sytuacji konsultacji może być pomocne. Oczywiście, musisz mieć odpowiednie przygotowanie lub dyplomy, aby świadczyć takie usługi.

Praca w domu – fabryka w domu, czyli produkcja i rękodzieło

Jeśli masz smykałkę do rękodzieła albo pomysł na własny produkt, to z powodzeniem możesz wytwarzać coś w swoich czterech ścianach. Pamiętaj o tym, że materiały do produkcji możesz zamówić do domu. Produkuj odzież, ozdoby, scrapbooking, galanterię – wszystko, do czego masz dryg.

Możesz spróbować swoich sił na Etsy, wykorzystać Allegro, OLX lub sprzedawać na social media.

Artysta pracuje w domu

Podobnie jak w przypadku rękodzielnika, artyści mogą realizować swój zawód w domu. Jeśli dotychczas sztuka była Twoją pasją, to masz szansę zmienić ją także w pracę i złotówki. Być może warto wstawić kilka prac na Facebooka i zaproponować ich sprzedaż. To zrozumiałe, że obawiasz się krytyki albo tego, że nikt nie będzie zainteresowany zakupem. Pamiętaj jednak, że taka ocena z zewnątrz jest ważna dla każdego. Nie załamuj rąk, kiedy nic nie uda Ci się sprzedać od razu. Być może nie dotarłeś do właściwych osób.  Nie zapominaj też, że sztuka jest Twoją pasją i niezależnie od tego, czy się sprzedaje, czy nie – przynosi Ci radość.

Jeśli masz talent plastyczny, to możesz wpisać do gamy swoich usług tworzenie portretów ołówkiem, węglem, farbami lub innym medium.

Funkcjonują specjalne platformy online, które umożliwiają sprzedaż swoich dzieł, na przykład: Displate, Society 6 lub Redbubble. Wystawia się na nich swój design, a platforma przerabia go na koszulki, obraz czy choćby kubki. 

artystka pracująca w domu załatwia sprawy online

Photo by bruce mars on Unsplash

Blog, vlog, podcast? Pracuj w domu jako influencer

Już trochę na ten temat napisałem w akapicie o streamowaniu, ale tutaj opiszę temat z innej strony. Żeby prowadzić skutecznego bloga lub zarabiać na swoim kanale, nie musisz być znanym celebrytą. Musisz za to mieć dobry plan i własną niszę.

Chodzi o to, abyś umiał stworzyć odpowiedni ruch na stronie, liczbę wyświetleń wideo lub odsłuchań podcastu. Dzięki temu będziesz mógł zastosować różne strategie zarabiania pieniędzy na przykład programy afiliacyjne (partnerskie), w których otrzymuje się prowizję za polecanie produktów, reklamy lub niestandardowe współprace (ogranicza Cię tylko kreatywność).

Odpowiedni ruch będzie kluczowy. Chcesz, aby prowadzenie bloga było Twoim sposobem na życie? Musisz wygenerować wystarczająco dużo wystarczająco dobrego ruchu. Jeśli będziesz miał zbyt mało wyświetleń, to nie będziesz “atrakcyjną przestrzenią reklamową”. Podobnie w przypadku, gdy na Twoją stronę trafiają przypadkowe osoby.

Ten rodzaj zarabiania w domu wymaga inwestycji czasu, a niekiedy pieniędzy. Możesz za to wykorzystać czas kwarantanny na rozkręcenie swojego kanału, bloga lub social media, a w przyszłości traktować to jako główne lub jedno ze źródeł przychodu.

Jak się rozliczać pracując w domu?

Nie trzeba od razu zakładać działalności gospodarczej. Tym bardziej, że pierwsze tygodnie Twojej pracy będą polegały na testowaniu rożnych rozwiązań. Możesz rozliczać się na podstawie umów cywilno-prawnych albo działać w ramach inkubatorów i fundacji wspierających przedsiębiorczość. Istnieją także platformy dla freelancerów, które pomogą Ci rozliczyć się z klientem.

Napisaliśmy specjalny artykuł Freelancer a podatki – jak to ogarnąć, w którym dokładniej opisujemy temat rozliczeń w ramach działalności freelanserskiej.

Dla kogo jest praca w domu?

O tym, jakie cechy i umiejętności pomagają osobom pracującym w domu pisaliśmy w artykule Freelancer – co powinien umieć? Sprawdź listę 9 cech.

Najważniejsza jest jednak chęć rozwoju. Ja na początku swojej freelancerskiej drogi pochłaniałem kursy i szkolenia jak kornik szafę. Codziennie po pracy potrafiłem znaleźć czas na edukację. Kiedy miałem okresy przestoju, zazwyczaj korelowało to z tym, że odpuszczałem w rozwoju.

Niektórzy freelancerzy wpisują sobie czas na rozwój w kalendarz. Ty nie musisz – wystarczy, że zapiszesz się na nasz newsletter, a sami będziemy ci podsyłać świeże inspiracje i materiały edukacyjne. Damy Ci także dostęp premium do naszych kursów!

Ten artykuł był pomocny?

Postaw nam kawę.

Albo dwie (:

Dodano do koszyka.
0 produktów - 0,00